Polaków stać na nowy samochód

01.01.2016

Jak to jest dzisiaj z kupowaniem samochodu? Czy trudno namówić polskiego Klienta do tego, by płacił za używanie, a nie posiadanie?

Jestem pod dużym wrażeniem, jak szybko Klienci przekonują się do naszego rozwiązania. Wprowadziliśmy je zaledwie dwa lata temu, a dzisiaj zakup aut z wysoką wartością końcową oferujemy dla wszystkich naszych marek – od ŠKODY, przez SEAT-a, Volkswagena, na Audi i Porsche kończąc.

Na czym polega nowoczesne finansowanie?

Od klasycznego finansowania różni się ono tym, że Klient płaci tylko za utratę wartości samochodu w czasie jego użytkowania, a nie spłaca całej wartości auta w okresie kredytowania czy leasingu. Poza tym biorąc kredyt, Klient jest właścicielem pojazdu i jest wpisany do dowodu rejestracyjnego.

Ale przez lata wmawiano nam, że lepiej całą wartość auta rozłożyć na raty.

Staramy się przekonać Klientów, że lepiej płacić za to, z czego faktycznie się korzysta. Umowa kredytu lub leasingu trwa z reguły 3 lub 4 lata. W przypadku leasingu Audi Perfect Lease są to 3 lata z rocznym limitem 30 tys. km. Po tym czasie Klient może wykupić auto lub zwrócić je do dealera. To drugie rozwiązanie jest wyjątkowo wygodne, ponieważ nabywca może wtedy zmienić swoje Audi na całkiem nowe, zawierając kolejną umowę, dzięki której płaci niskie raty. Co 3 lata może więc jeździć nowym samochodem. Dodatkowo nie musi tracić czasu i angażować się w sprzedaż auta na rynku wtórnym.

A co mówią wasi Klienci?

Klienci każdej marki doceniają nieco inne zalety tego rozwiązania. Pokazują to badania, przygotowane na nasze zlecenie przez TNS. Większość Klientów decyduje się na wybór modelu wyższej klasy lub lepiej wyposażonego auta w ramach podobnych miesięcznych rat jak przy klasycznym kredycie lub leasingu.

I nie muszą wydawać pieniędzy na opłatę wstępną?

Zgadza się. W wybranych modelach Audi nie ma opłaty wstępnej. Możliwość wyjechania z salonu nowym samochodem bez wpłacania własnych środków to kolejna zaleta finansowania z wysoką wartością końcową.

To oznacza, że nowym Audi A4 mogę jeździć już za nieco ponad 1,3 tys. zł netto miesięcznie?

Dokładnie tak. Ostatnio rozmawiałem ze sprzedawcą Audi, który podał ciekawy przykład. Przyjechał do niego Klient 7-letnim Audi A4. Zdecydowany był na dwuletnie, czyli używane auto tej marki, bo nie przypuszczał, że stać go na nowe. A właśnie dzięki finansowaniu Audi Perfect Lease za taką samą ratę miesięczną mógł skonfigurować wymarzone, zupełnie nowe Audi A4.

Taki model finansowania jest bardzo popularny w Europie Zachodniej, a jak to wygląda w Polsce?

Leasing i kredyt z wysoką wartością końcową to na pewno przyszłość polskiego rynku. Dzisiaj jeszcze trudno powiedzieć, na ile Klienci będą decydowali się na najwygodniejsze rozwiązanie, czyli zwrot dotychczas użytkowanego samochodu i zmianę na nowy model, ponieważ pierwsze umowy będą się kończyły w 2016 roku. Ale na wszystkich rynkach rozwiniętych – w tym na przykład w Niemczech – ponad 70 procent Klientów decyduje się na finansowanie z wysoką wartością końcową. To olbrzymi sukces i dowód na to, że nabywcy oczekują przyjaznych rozwiązań.

Zapewne wielu Klientów zdecyduje się na zmianę samochodu na nowy, ale najpierw musicie go sprawdzić. Trzy lata użytkowania auta to sporo...

Niezależny rzeczoznawca na nasz koszt przygotowuje oględziny samochodu. Możemy wtedy stwierdzić, czy pojazd jest ponadnormatywnie zużyty, czy też nie. Warunki związane z użytkowaniem i zużyciem auta każdy Klient zna już na starcie, a pełen katalog potencjalnych uszkodzeń jest jednoznacznie zdefiniowany i zgodny ze standardami obowiązującymi na polskim rynku. Stawiamy na jasne zasady i transparentność. Zależy nam przecież, aby Klient po trzech czy czterech latach zdecydował się na kolejne, nowe auto.

Co w takim razie po tych trzech, czterech latach?

Pod koniec okresu finansowania z Klientem skontaktuje się przedstawiciel dealera. Jeśli nabywca będzie zainteresowany wymianą auta, od ręki można załatwić wszystkie formalności, a jeśli będzie chciał np. zmienić auto na to z wyższej klasy – z pewnością taka oferta zostanie dla niego przygotowana. Na Zachodzie Klienci często tak postępują. Dobrze jest próbować nowych rzeczy.

A gdzie trafiają samochody używane?

Używane, ale wciąż jeszcze nowe i nowoczesne samochody zasilają sieć aut używanych dealerów grupy Das WeltAuto lub Audi Select :plus. Są to pojazdy z pewnego źródła i w doskonałym stanie technicznym. W ten sposób zamykamy krąg kompleksowej oferty sprzedaży samochodów. Budujemy również lojalność wśród Klientów, którzy być może za kilka lat zdecydują się na nowe auto z oferty marek Volkswagen Group Polska.

Mikołaj Woźniak – Prezes Zarządu Volkswagen Bank Polska: „Klient Audi jest bardzo dobrze przygotowany do zakupu auta, ma duże oczekiwania, dlatego wymaga indywidualnego podejścia i oferty dopasowanej do jego potrzeb”.

Artykuł ukazał się w specjalnym numerze Audi Quattro (PDF)

Pod nazwą Volkswagen Financial Services oferowane są usługi bankowe (przez Volkswagen Bank Polska S.A.), usługi leasingowe i mobilność (przez Volkswagen Leasing GmbH Sp. z o.o. Oddział w Polsce) oraz usługi ubezpieczeniowe (przez Volkswagen Bank Polska S.A. oraz Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy Sp. z o.o. działające jako agenci ubezpieczeniowi).